fluxus > > > ________ hardware hacking > > > ________rezonanciák > > >________Véletlenjátékok > > >

fluxus, szabadság, zenei improvizáció

vezeti:
Johannes KRETZ (A) - zeneszerző, laptop performer
Florian HOELSCHER (D) - zongoraművész

időpont:
2007. február 17. szombat 10-14h
2007. február 18. vasárnap 11-14h, 18h (zárókoncert)

helyszín:
Trafó, 1094 Budapest, Liliom u. 41.;
Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, 1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.


A IX. Making New Waves Fesztivál kreatív zenei workshopot hirdet "fluxus, szabadság, zenei improvizáció" címmel.

A workshop témája a performansz (előadás, eljátszás) a szó legtágabb értelmében. A probléma megközelítéséhez Ken Friedman, Earl Brown, Cornelius Cardew, Roman Haubenstock-Ramati, Anestis Logothetis és más alkotók munkáit, valamint a résztvevők fantáziáját és képzelőerejét hívjuk segítségül.

Roman Haubenstock-Ramati és Anestis Logothetis, osztrák zeneszerzők mintegy félezer fluxus-akciójának grafikus kottája lesz a kiindulás a közös művészi munkához. A kurzus során a résztvevők célja közös zenei akciók létrehozása, melyek megkérdőjelezik a hagyományos koncertfelfogást. A kérdésfeltevés módja egyrészt dadaista, másrészt pedig hangsúlyozza azt a felfogást, miszerint a zenei előadás eredetileg mély emberi rítus.
A természetes emberi hangok, gesztusok mellett elektronikus zenei eszközöket használunk, hogy a zenei akciók típusait minél szélesebb körből tudjuk kialakítani. A résztvevők a műhely alatt létrehozott előadásukat a fesztivál nyilvános zárókoncertjén (február 18.) mutatják be.

A workshopra várjuk mindazok jelentkezését, akik érdeklődnek a kreatív, improvizált műfajok iránt. A részvételhez nem szükséges az elektronikus zenében való jártasság.

Jelentkezni rövid életrajzzal lehet Horváth Julianna fesztiváltitkárnál a julia70@freemail.hu e-mail címen 2007. február 10-ig.

A jelentkezési díj 10 Euro (vagy ennek megfelelő forint), melyet személyesen lehet befizetni a Trafóban (hétfő, kedd, csütörtök 10-16 óráig), illetve a következő bankszámlaszámra lehet átutalni:
Trafó – Kortárs Művészetek Háza HU 51-10560000-06259401-01010102. A megjegyzés rovatba kérjük beírni: MNW–Fluxus Workshop.
A Fesztivál a jelentkezési díjhoz néhány ösztöndíjat tud biztosítani, melyek nyerteseit emailben értesítjük. Az ösztöndíjra a jelentkezéssel együtt kell pályázni.

Szállást és utazási költségeket a fesztivál a jelentkezők részére nem tud biztosítani.




hardware hacking

vezeti:
Nicolas COLLINS (USA), zeneszerző
a "Handmade Electronic Music: The Art of Hardware Hacking" c. könyv szerzője

időpontok:
február 16. péntek 16-19h
február 17. szombat 16-19h
február 18. vasárnap 11-14h, 18h (zárókoncert)

helyszín:
Trafó Reaktor, 1094 Budapest, Liliom u. 41.


"Nem baj ha nem érted. Ha nem füstöl és szól, aggodalomra semmi okod..." (N. Collins)

A IX. Making New Waves Fesztivál "hardware hacking" kreatív műhelyt hirdet 2007. február 16-18. között a Trafóban.
Manapság, amikor szinte minden gyerek tudja, hogyan lehet meghekkelni a Pentagont, csupán néhányan merjük ugyanezt megtenni egy egyszerű gyerekjátékkal. A "hardware hacking" worksop gyakorlati bevezető napjaink egyszerű elektronikus készülékeinek alternatív használatába. A részvételhez nem szükséges az eletronika területén való jártasság.

A műhelymunka első fázisában a résztvevők meghallgatják, hogyan szólnak különböző berendezések: készítenek kontakmikrofont, kísérleteznek tekercsekkel, magnófejekkel, hangszórók elemes kisütésével. Ezután felnyitnak különböző, árammal működő tárgyakat (rádiókat, elektromos játékokat, stb.), kézkontaktussal áramköröket szólaltatnak meg, kicserélik a berendezések alkotóelemeit, meghallgathatják a rajtuk átfutó jeleket. A műhely fő célja, hogy olyan hordozható, elektronikus hangszereket hozzanak létre ezekből az eszközökből, amelyeken zenélni lehet.

A kurzus során született kísérletek eredményeit a résztvevők egy informális bemutató keretében a fesztivál nyilvános zárókoncertjén (február 18.) mutatják be.

A kreatív műhelyre szeretettel várunk minden érdeklődőt függetlenül attól, hogy van-e már tapasztalata az elektronika területén.

A munkához szükséges tárgyak és eszközök listája a köv. oldalon található > > >

Jelentkezni rövid életrajzzal lehet Horváth Julianna fesztiváltitkárnál a julia70@freemail.hu e-mail címen 2007. február 10-ig.

A jelentkezési díj 2500 forint, mely összeg befizethető a Trafóban (hétfő, kedd, csütörtök 10-16 óráig), illetve átutalható a következő bankszámlaszámra:
Trafó – Kortárs Művészetek Háza HU 51-10560000-06259401-01010102. A megjegyzés rovatba kérjük beírni: MNW–Hardware Hacking Workshop.

Szállást és utazási költségeket a fesztivál a jelentkezők részére nem tud biztosítani.




rezonanciák

a Maarten Altena Ensemble (NL)
és
Yannis KYRIAKIDES (GR)
zeneszerzői műhelye

időpont:
2007. február 16-18.

helyszín:
Trafó, 1094 Budapest, Liliom u. 41.; Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem


A IX. Making New Waves zeneszerzői műhelyt hirdet, melyre rövid kompozíciókkal lehet pályázni, melyeket a holland MAE nyilvános próbál, majd bemutat a fesztivál zárókoncertjén (február 18.).

A MAE 2007. február 15-én "sound basics" címmel koncertet ad a fesztiválon, a Trafóban. A koncertműsor összeállításoz Alvin Lucier "Still Lives" c. darabja szolgált kiindulásul. A műsor elsősorban a hang természetét és annak befogadását állítja a középpontba az akusztikus hangszereken játszó együttes és az élő elektronika segítségével. A hagyományos hangszerek hangját erősítés és számítógépes átalakítás módosítja rezonanciák, visszacsatolások (feedback), késleltetések létrehozása céljából.

A workshopra zeneszerzők és laptop improvizációval foglalkozó zenészek 3-5 perc terjedelmű kompozícióit és improvizáció-tervezeteit várjuk a következő hangszerekre: nagybőgő, harsona, hegedű, blockflöte/basszus-blockflöte, énekhang (alt). A kompozíciók lehetőleg foglalkozzanak a hangzás térbeli megjelenítésének kérdésével és/vagy elektronikus visszacsatolás technikákkal.
A kiválasztott kompozíciók szerzőinek jelen kell lenniük a workshop teljes ideje alatt, ellenkező esetben darabjukat az együttes nem fogja próbálni illetve előadni.

A jelentkezéshez a kérjük mellékeni:
- rövid önéletrajzot,
- akusztikus (elektronikát nem tartalmazó) darabok esetében a kompozíció partitúráját,
- laptop előadóktól a tervezett munka ötletének, megvalósítási tervének leírását,
- elektronikus darabok esetében technikai leírást, audio példákat és a megvalósításhoz szükséges szoftver leírását, saját szofver esetén magát a programot.

A mellékleteket a következő címre kérjük küldeni lehetőleg elektronikus formátumban:
Halmos András (andras@trafo.hu), 1094 Budapest, Liliom u. 41.
Az anyagok beérkezésének határideje: 2007. január 15.
Január 30-ig minden jelentkezőt e-mailben értesítünk, hogy kiválasztásra került-e a darabja.

A jelentkezési díj 10 Euro (vagy ennek megfelelő forint), melyet személyesen lehet befizetni a Trafóban (hétfő, kedd, csütörtök 10-16 óráig), illetve a következő bankszámlaszámra lehet átutalni:
Trafó – Kortárs Művészetek Háza
Forint átutalás esetében: HU 51-10560000-06259401-01010102
A megjegyzés rovatba kérjük beírni: MNW–MAE Workshop.

A Fesztivál a jelentkezési díj ellentételezésére néhány ösztöndíjat tud biztosítani, melyek nyerteseit e-mailben értesítjük. Az ösztöndíjra a jelentkezéssel együtt kell pályázni.

Szállást és utazási költségeket a fesztivál a jelentkezők részére nem tud biztosítani.




Véletlenjátékok

vezeti:
HUNYADI Zsuzsánna, SZIGETVÁRI Andrea, HORVÁTH Szilárd

időpontok:
Február 17. szombat 10-13h
Február 18. vasárnap 11-14h, 18h (zárókoncert)

helyszín:
Trafó Stúdió, 1094 Budapest, Liliom u. 41.; Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem


A Véletlenjátékok műhely 2006. szeptemberében kezdődött a budapesti Szabolcsi Bence Zeneiskolában Hunyadi Zsuzsánna tanárnő improvizációóráin. Az órán a diákok Szigetvári Andrea MAX/MSP véletlenvezérlő programját használják, melynek segítségével a hagyományos hangról-hangra játék helyett folyamatokat vezérelnek. A folyamatok alapját egy szabályozható véletlengenerátor alkotja, melynek segítségével a diákok számára merőben új módon alakítható a hangmagasság, a hangerő és a ritmus. Ebben a játékmódban a MIDI billentyűzet (elektronikus zongorabillyentyű) így egészen más szerepet kap, mint hagyományosan: egy-egy billentyű lenyomása valamelyik vezérlőparaméter (pl. gyorsulás-lassulás. maximális hanmagasság, a hangok hossza) növekedését vagy csökkenését okozza. A diákok maguk választják ki, és mentik el a hangszíneket, az egyes paraméterek maximális terjedelmét, és a hozzájuk tartozó billentyűket. A programmal egyszerre négy gyerek tud játszani. A folyamatokat maguk állítják össze kis zenei történetek improvizálva segítségükkel. A Making New Waves Fesztivál műhelyén a programot újabb vezérlőkkel egészítjük ki, a MIDI billyentyűzeten kívül más, több zenei gesztust lehetővé tevő kontrollerekkel. A workshopon az improvizációóra legügyesebb növendékei új kompozíciókat, imrpvizációkat hoznak létre, melyeket a fesztivál zárókoncertjén adnak elő.

A műhely minden érdeklődő számára nyitott annak ellenére, hogy aktív jelentkezőt nem tudunk fogadni. Passzív jelenkezőként szeretettel várunk olyan fiatalokat és zenetanárokat, akiket érdekel, hogyan lehet a számítógép segítségével a zeneiskolában az új zene módszereivel ismerkedni.

A műhely ingyenes, előzetes jelentkezéseket február 15-ig fogadunk el Horváth Julianna fesztiváltitkárnál a julia70@freemail.hu e-mail címen.